in

Teātra ziņģes un leģendārs latviešu kino

Līgo svētkos un Jāņos Latvijas Televīzija ļaus dziedāt līdzi iemīļotām teātra ziņģēm, vērot asprātīgas un leģendāras latviešu kino pērles un dāvās skatītājiem pavisam jaunu filmas arheoloģiju – par komēdiju “Dāvana vientuļai sievietei”. 

22, jūnija, pirmssvētku piektdienas rītu, sāksim ar “Rīta Panorāmas” speciālizlaidumu no Zāļu tirgus. Dāvis Valdnieks un Linda Krūmiņa no Doma laukuma vēstīs par svētku norisēm un LTV1 skatītājiem Līgo noskaņas nodos jau no plkst. 6.30. Savukārt vakarā, plkst. 21.15, Līgo svētku klasika un tradīcija – Jāņa Streiča leģendārā mākslas filma “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”. Viena no latviešu kino asprātīgākajām un ikdienā citētākajām filmām būs vērojama tās atjaunotajā versijā. 23. jūnijā, plkst. 9.55, LTV1 būs vērojama uz Jāņa Grīziņa stāsta motīviem balstītā Rīgas kinostudijas mākslas filma visai ģimenei – “Vārnu ielas republika”. Līgo svētkos nevar iztikt arī bez skroderdienām, tādēļ plkst. 13.20 LTV1 skatītāji varēs sekot līdzi Rūdolfa Blaumaņa varoņu dzīvēm vienā no leģendārākajiem lugas iestudējumiem – Nacionālā teātra brīvdabas izrādē “Skroderdienas Silmačos” Druvienā. Alfrēda Janušana režisētajā iestudējumā piedalās teju viss Nacionālā teātra zieds – Astrīda Kairiša, Ģirts Jakovļevs, Rolands Zagorskis, Velta Līne, Lidija Freimane, Elza Radziņa, Uldis Dumpis, Lāsma Kugrēna, Valdis Lūriņš un citi. Vakarpusē, plkst. 18.20, LTV1 skatītāji noderīgus padomus par svētkiem varēs uzzināt raidījuma “4. studija” Līgo speciālizlaidumā, savukārt uzreiz pēc tā – plkst. 18.55 – filmas “Vella kalpi” atjaunotā versija.

Pašā vakarā, plkst. 21.25, LTV1 būs vērojams Latvijas teātru zelta ziņģu koncerts 11. novembra krastmalā. Ar iemīļotākajām Latvijas teātru dziesmām uzstāsies Olga Dreģe, Gunārs Placēns, Ivars Krasts, Edgars Pujāts, Raimonds Celms, Aldis Siliņš, Veronika Plotņikova, Ērika Eglija, Agnese Cīrule un citi. Teātra ziņģu programmā izskanēs skatītāju iemīļotas dziesmas no teātra izrādēm, tostarp – “Uz Tobago!”, “Anno Domini”, “Brauciet lēnām pār tiltu”, “Zilais karbunkulis” un daudzas citas. Savukārt izturīgākie Līgo naktī, plkst. 0.50, varēs vērot arī dziedošo aktieru apvienības “Ilga” koncertu. “Ilgu” veido Dailes teātra aktieri Gundars Silakaktiņš, Aldis Siliņš un Lauris Subatnieks. Koncertā 11. novembra krastmalā grupa izpildīs  maestro Raimonda Paula Edgaram Liepiņam rakstītas kompozīcijas, Zigmara Liepiņa dziesmas un latviskotus ansambļa “kases grāvējus”.

Jāņu dienā, 24. jūnijā, LTV1 visas dienas garumā būs vērojamas iemīļotas pašmāju filmas. Jau plkst. 9.00 – “Sprīdītis”. Pa dienu, plkst. 14.20, viena no jestrākajām latviešu komēdijām ar Lilitu Ozoliņu, Uldi Dumpi, Uldi Vazdiku, Gunāru Cilinski, Baibu Indriksoni un citiem izciliem latviešu aktieriem – “Melnā vēža spīlēs”. Pēc tam, plkst. 16.00, īsfilma ar izciliem raksturlomu atveidotājiem – Lilitu Bērziņu, Lidiju Freimani un Ēvaldu Valteru – “Tās dullās Paulīnes dēļ”. Kā režisores Vijas Beinertes uzņemtais diplomdarbs, filma nu kļuvusi par latviešu komēdijas klasiku. Pēc tās, plkst. 16.30, būs skatāma pēc Rūdolfa Blaumaņa stāstu motīviem uzņemtā “Īsa pamācība mīlēšanā”. Savukārt vēlāk, plkst. 18.20, diskusiju par to, kas ir skaistums, rosinās jaunās režisores Lāsmas Ābeles dokumentālā īsfilma “Lai smuki!”, kas 2016. gadā tapusi projekta “Latvijas Kods” ietvaros. Tas ir stāsts par vienkāršu cilvēku centieniem radīt ap sevi skaistu vidi un atspoguļo šodien svarīgu tēmu – cilvēka un pilsētvides attiecības. Plkst. 18.20 vella kalpu trijotnes piedzīvojumi turpināsies filmā “Vella kalpi vella dzirnavās”.

Jāņu vakarā LTV1 skatītāji varēs vērot jaunāko latviešu kino vēstures pētījumu – dokumentālu filmu “Dāvana vientuļai sievietei. Filmas arheoloģija”. Režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenāristes Dairas Āboliņas tandēms pēta režisora Ērika Lāča vienīgo komēdiju, kuras tapšanā tika piesaistīta arī leģendārā krievu komēdijas autoritāte – Leonīds Gaidajs. Tolaik humors bija ļoti nepieciešams. Tas bija kā zibens novadītājs, un to saprata arī padomju kino ierēdņi. Tādēļ bija vajadzīga audzinoša komēdija, kas sakņota laikmeta negāciju atmaskošanā. Tolaik par filmu runāja visādi, tomēr šodien, neatkarīgi no politiskā, sociālā vai emocionālā konteksta, uz Viju Artmani večiņas tēlā un padomju laika auto zagļu “mafiju” skatāmies kā uz latviešu kino klasiku. 28. jūnijā režisoram apritētu 80 gadi, tādēļ kopā ar viņa laikabiedriem – Raimondu Paulu, Leonu Krivānu, Jāni Streiču atcerēsimies filmas tapšanas laiku un režisora dzimšanas dienai par godu jaunradītu Kņopieni (skaistu, blondu un noslēpumainu aktrisi večiņas tēlā) brauksim ar sarkanu “Volgu”. Skatīsimies filmu kopā ar tās aktieriem Veltu Skursteni un Gunāru Placēnu, un ciemosimies pie Ērika Lāča ģimenes un Vijas Artmanes meitas Kristiānas Dimiteres, kura piedzīvojusi savas mammas ekstrēmās grima pārvērtības. Kā ierasts filmu arheoloģijās, būs arī ar filmu saistīto dokumentu un protokolu pārskats. Pēc tam – plkst. 22.15 – pati ekscentriskā komēdija – “Dāvana vientuļai sievietei”.

Balso, vai patika raksts?

1 punkts
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.